top of page

CZYM JEST TRENING MENTALNY?

Trening psychologiczny (mentalny) jest to określony zestaw ćwiczeń, które poprzez
systematyczne powtarzanie prowadzą do kształtowania i utrwalania cech oraz umiejętności psychicznych zawodnika albo trenera, między innymi takich jak: koncentracja uwagi, opanowanie emocji, pewność siebie w sytuacjach treningowych i startowych, radzenie sobie ze stresem, pozytynwne myślenie. Prawdopodobnie czasami praktykujesz ćwiczenia mentalne, nie zdając sobie z tego sprawy.

We współczesnym sporcie coraz częściej mówi się o pracy zawodników z psychologami sportu. Czy to zwykły trend, czy może zapotrzebowanie spowodowane presją osiągania coraz lepszych wyników i przekraczania granic swoich możliwości ? Na czym polega praca sportowców ze specjalistami od psychologii, jakich ‘narzędzi ‘ i technik używa się w procesie treningu mentalnego, a także “Jak” radzić sobie w kluczowych momentach kariery sportowej- to pytania, na które będę starała się odpowiedzieć w cyklu artykułów “Psychologia we współczesnym sporcie”.

Czas biegnie nieubłaganie. Aktualnie znajdujemy się w sytuacji, kiedy życie społeczne i sportowe powoli powraca do funkcjonowania. W związku z tym, warto zadać sobie pytania: „Czy zrobiłem wszystko, aby każdego dnia stawać się lepszym sportowcem i być w najmocniejszej formie w nadchodzącym sezonie startowym”, „Czy produktywnie wykorzystałem ostatnie parę miesięcy podczas kwarantanny” i „Czego nauczyłem się z kryzysu COVID-19”? Zastanawiam się, jakie będą Wasze odpowiedzi.

bottom of page